Bugun...


Semih Gökkaya

facebook-paylas
COVİD-19
Tarih: 06-04-2020 12:29:00 Güncelleme: 06-04-2020 12:29:00


Covid-19’la birlikte hayatımızda bir çok şeyler değişmeye başladı yeni alışkanlıklar yeni adetler daha önce yapmadıklarımızı yapmaya yaptıklarımızı yapmamaya devletlerin şehirlerin ailelerin ayrı ayrı tüm fertlerin günlük yaşantıları değişmeye başladı.

 

Yeni yeni garip davranışlarımız zuhur etmeye başladı. Covid-19 değiştirdikleri ve değiştirecekleriyle insanlığın yeni bir miladı yeni bir başlangıcı şimdiden olmuş durumda…

 

Devletler savunma sistemleriyle her türlü dış cepheden saldırıya büyük küçük tüm düşmanlarına karşı gerçekleştirecekleri reaksiyonları planlanmış programlanmış masalarında tüm programları tüm devletlerin hazır bekliyordu. Devletlerin karşılaşacağı büyük sorunlardan biriside savaşlardan sonra doğal afetlerdi. Ülkeler gelişmişlik düzeylerine göre afetler için önlem alıyorlar. Binalarını beklenen depremlere dayanıklı yapıyorlardı.

 

Devletlerin tüm felaket ve krizlere karşı stratejik hamleleri vardı. Covid-19 devletlerin hemen hemen hepsinin beklemediği bir düşmanla baş başa bırakmış durumda G. Kore ve Almanya gibi ülkeler virüsle diğer ülkelere nazaran biraz daha fazla mücadele etseler de devletlerin tüm gündemleri alt üst olmuş oldu.

 

Tüm devletler olarak beklenmedik bir düşmanla hepsi ayrı ayrı baş başa kalmış durumda. Pandeminin etkisi beklenen en kısa sürede bitse dahi ekonomik tahribatı tüm devletler için on yıllarca bir yük olarak kalacak. Şehirler günlük hayat akışlarını kaybetmiş durumda yapılması gereken izolasyonlar ve getirilen yasaklarla bomboş terkedilmiş hissi veriyor.

 

Şehirler arası bağlantıların kopması insanları evlerinde olması turizm hareketlerinin, eğitim hareketlerinin gıda harici diğer sektörlerin tamamına yakın durması şehirleri bilim-kurgu filmlerinin plato hali görünüme getirmiş durumda. Covid-19’la beraber sektör olarak sağlıkçılar, gıdacılar, belediye çalışanları gibi ve ekonomik zorunlukla çalışmaya devam edenler olsa da dünya ve ülkemiz evlerinde günlerini geçirmeye başladılar.

 

Bunlarda yeni zorluklar ve alışkanlıklarla insanlar tanışmaya başladı. E-Ticaret platformları ve dijital sinema dizi portalları insanların yönelmiş olduğu yeni mecralar haline gelmiş durumda bazı insanlar bu mecralarla ilk kez tanışmış oldular .Evde yemek denemeleri ekmek yapımı denemeleri ekmekçiler ekmek satışlarının ciddi oranlar da düştüğü belirtiyorlar.Covid-19 devletlerden hanelere bireylere kadar hemen her türlü hayat akışını değiştirmiş durumda

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI