Bugun...


Semih Gökkaya

facebook-paylas
ABDURRAHİM KARAKOÇ
Tarih: 08-06-2020 17:12:00 Güncelleme: 08-06-2020 17:12:00


Edebiyatmızın üç özel müstesna insanı hepsi de birer ayrı ayrı ciltlerce kitap yazılacak fikir ve düşünce insanı üç Karakoç’u vardır.

 

Sezai Karakoç ve iki kardeş Bahattin ve Abdurrahim Karakoç ,Sezai Karakoç aramızda Allah uzun ömürler versin Bahattin Karakoç 2 yıl evvel Abdurrahim Karakoç 8 sene evvel ebedi aleme gitselerde şiirleri her zaman Anadolu insanının evlerine gönüllerine her zaman misafir olmaya devam ediyorlar.

 

Bu gün 7 haziran Abdurrahim Karakoç aramızdan ayrıla 8 sene olmuş. Fikir insanı, yazar, şair, siyasetçi (Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun siyaset ve dava arkadaşı; siyasete Allah rızası için girdim Allah rızası için çıktım diyecek kadar temiz siyasetçi), edebiyatımızın hiciv ve taşlama dalında en büyük temsilcilerinden kimimiz çok bilmese de bilenlerde sadece Mihraban şiiriyle sınırlı bilsede her biri Mihraban kadar güzel kendine özgü yüzlerce şiiriyle Abdurrahim Karakoç duru, temiz yaşadı.

 

Siması hep Anadolu’ydu. Mihraban hep ilk akla gelen yapıtıydı. Herkesin sevdiği herkesin duygulandığı anlatmadı belki şairimiz Mihraban’ını belkide benimle mezara gidecek diyerek bir hazineyi heba etmedi yanında götürdü. Bildiğimiz bir Mihraban sevdiğinin gerçek ismi değil, saçları da sarı değildi. Kızın evine mektup gitmez diyerek gelen mektuplara cevabını yerel gazeteye mektup-şiir yazarak sevdiğine ulaştırıyordu. En yakınlarına dahi anlatmadığı biliniyor şairin.

 

Bir destansı aşk hikayesini Mihraban şiirinden sonrada yazdığı Unutursun Mihribanım şiiriyle hayalde umutta bitirdiğini ama gönülde hep bir alev olarak kalmaya devam edeceğini mısralarına dökmüş oldu. Şairimizin Mihriban kadar her biri ayrı değerli yüzlerce şiiri var. Bayramlar bayram ola şiir serisiyle bir bayramın nasıl olması gerektiği bizlerin asıl bayramlara nasıl gitmemiz gerektiği en duru biçimde anlatıyor. Tut ellerimden şiiriyle bir sevgiliye en saf daveti yapıyor.

 

Bürokratik bozukları anlatan çok güzel şiirleri gene tehir etme üç ay öteye bu dava babamdan kaldı hakim bey diyerek ciltlerce anlatılacak durumu bir şiirle anlatıyor. Keyif için gelmedik bura tohtur bey fukara harcından yaz bi ilaç diyerek bir başka derdimize tercüman oluyor. Hicvin edebiyatımızdaki en büyük örneği diyebileceğimiz okuduğumuz Hasan’a mektupları daha sonradan ha’sana mektup diyerek tekrardan okuyunca üstadın değerinin tam anlayamadığımızı görüyoruz. Vefatını 8. Yılında kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI