Bugun...


Semih Gökkaya

facebook-paylas
Corona’nın Değiştirdikleri
Tarih: 16-04-2020 15:26:00 Güncelleme: 16-04-2020 15:26:00


 Corona dünyayı oluşturduğu krizle silkelemeye değiştirmeye devam ediyor.

 

Tüm stratejistler siyaset kurumları akademi kurumları ulusarası kuruluşlar ulusal kuruluşlar yerel yönetimler dünya için hep en kötü senaryoya göre küçüklü büyüklü planları ve kendilerince reaksiyon hamleleri vardı ancak bu kötü senaryo genel itibariyle savaş senaryolarından oluşuyordu. Ülkeler yerel bölgesel hatta dünya savaşlarına göre kendilerince düzenlemelerini yapmışlardı.

 

Seferberlik planları kişi kişi isim isim mevcuttu ülkeler bazında hatta ülkemizce dillerindirilince tartışmalara sebep olsa bile her ülkenin kendi tekalif-i milliye kararları elbette kötü durumlar için çekmecelerinde bulunuyordu. İnsanlığın coranayla tanışmasıyla ülkeler tanımadıkları bir düşmanla baş başa kalmış durumda bu tanımamazlığı Çin hükümetinin yaptığı şeffaf olmayan hamlelerde eklenince düşmanla diğer ülkelere güçlenerek gelmiş durumda Çin’in bu hamlesi bile ülkelerin birbirleri aralarındaki durumlarını ve uluslar arası kuruluşları ve bu kuruluşlardaki durumlarını gözden geçirtecek.

 

Buna en büyük uluslar arası kuruluş ve organizasyon olan BM ve BM’nin çatısında bulunan kuruluşlarda dahil Trump Corana’nın bitmesini beklemeden BM’nin kuruluşu olan Who’ya karşı cephesini almış durumda diğer ülkelerde Who’ya karşı durumları sonunda Trump’ınki gibi olacaktır.Who’nun yapısındaki Çin ağırlığına dikkat çeken Trump Who’yu açıktan Çin hükümeti ile iş birliği yaparak dünya saran tehlikeyi başlıgıcında şeffaf olmayarak tüm dünyaya yayılmasına neden olmakla açıktan suçlayarak bundan sonra Who’ya ABD olarak aidat akışını durduracağını beyan etmiş durumda.

 

Süreç sonunda için teoriler birbirlerine zıt olsa da hangi görüş kazanırsa kazansın eskisi gibi olmayacağı aşikar başlıca bu teoriler iki grup olarak ayrışmış durumda ilki dünyanın iki kutuplu dünya düzenine geçeceğini belirtenler ikincisi ise ulus devletlerin güçleneceği sıkı gümrük kanunlarının yürürlekte olacağını bir nevi devletlerin kendi kabuklarına çekileceği Çin’in ucuz işçilik ve ucuz sanayi hakimiyetinin biteceğini belirtenler ülkeler bu durumda geçen haftalardalarda Japonya vatandaşlarının Çin’deki fabrikalarını tasfiye edip Japonya’ya getirmeleri için 1 trilyon dolar gibi bir teşvik paketini devreye sokması en güncel örneği olarak belirtilebilir.

 

Corana’nın etkileri ekonomik ve siyasi etkilerinin yanında başta spor,turizm,kültür-sanat olmak üzere hemen her alanda dünya değişmiş olacak.Tüm dünya savaş halinde dahi belirli bölgelerde belirli faaliyetler spor organizasyonları devam edebilirdi. Şu anda dünyada futbol başta olmak üzere tüm organizasyonlar durmuş ve ne zaman başlayacakları hakkında bir bilgi yok klupler büyük ekonomik sorunlar yaşasada Fifa huhuki yöntemler arayıyoruz desede belirsizliğin ötesinde kaos hakim durumda bu durumda az da olsa yıldızı parlayan spor faaliyeti e-spor organizasyonu.

 

Sanat dalında en büyük zararı bütün kolları krizi yaşasada sinema salonları dizi fimler yazılı ve görsel medya büyük etkilenmiş durumda dünyaca ünlü markalarında içinde olduğu büyük firmaların çoğu reklam faaliyetlerini sıfıra indirmiş durumda ancak belirli bir ücret karşılığında üyelik kabul eden platformlar revaç durumda. Corana değişimleri hayatın her mecrasında öngörülen ve görülmeyen değişimler olarak hızla devam ediyor.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI