Bugun...


Semih Gökkaya

facebook-paylas
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
Tarih: 04-08-2020 20:20:00 Güncelleme: 04-08-2020 20:20:00


Siyasetin diğer bir gündemi destekleniyle eleştireniyle İstanbul sözleşmesi siyesette son günlerin pandemiyi aşan tartışmalarıyla pandemiye rağmen ötelenmeyen tartışmaların konusu İstanbul sözleşmesi.

 

Sözleşme hakkında fazla bir içerik bilgisinin kamuoyunda oluşmasada bu tartışmanında tarafları artarak giden tartışmaların nedeni kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi(2011 İstanbul sözleşmesi).

 

Bu tartışmanın diğer tartışmalardan bir farkı iktidar içindede çok farklı görüşlerin vuku bulması 18 yıllık kesintisiz iktidar geleneğinde de iktidar ortak bir görüş etrafında daha çok birleşebilmesi diğer partilerden ayrıştığı en önenmli bir özelliğiydi.

 

Avrupa Konseyi tarafından 46 üye ülkenin kabulüyle yürürlüğe giren kendine özel spesifik normları olan sözleşmeden Hırvatistan Macaristan ve Bulgaristan çekilmiş durumda Polonya sözleşmeden çekileciğini resmi kaynaklardan dile getiriyor. Ülkemizde bir ay önceki süreçte bakanlar kurulu toplantısında Numan Kurtulmuş’un sözleşmeden çekilmesi hususunda detaylı bir sunum yaptığı Adalet bakanı A.Gül’ün çekilme yönünde görüş beyan ettiği kamuoyuna yansımıştı.

 

Bu konuda son birkaç yıldır medyada çekilme konusunda yazı yazan görüş beyan eden Yusuf Kaplan ve Dilipak gibi yazarlar başı çekerken sözleşmenin Türk aile hayatına konulan bir dinamit olduğu yeni bir dış saldırı yöntemi olduğunu vakit geçirmeden çekilmenin en uygun olduğunu yazılarında da sürekli dile getiriyorlar. Bu na karşılık iktidar içerisindede sözleşmenin gerekliliğini dile getiren hatta ve hatta sözleşme maddelerine uyumu artıracak düzenlemelerin çoğalmasını belirten ciddi bir kesimde mevcut son olarak da KADEM yaptığı detaylı basın açıklamasında sözleşmeyi ayrıntılı açıklamalarla savunduğunu beyan etmiş durumdadır .

 

Bakanlar kurulunda görüşüldüğü bilinse de Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından devamı yada feshi yönünde resmi olacak nitelikte beyan henüz bulunmamaktadır. Özel şirket, kurum ve kuruluşlar sosyal medyada sözleşmenin devam edilmesi yönünde mesajlar içerikler paylaşılıyorlar. Ülkemizde kadına yönelik şiddetin doruğa çıktığı şiddet boyutunu dahi aşan olayların her gün medyaya yansıdığı dönemde sözleşme olsun olmasın devlet ve toplum olarak eşitliği ve adaleti toplumun tüm kesimlerinde tüm bireylerinde oluşturmalıyız.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI