Bugun...


Semih Gökkaya


Facebookta Paylaş

KIRKPINAR
Tarih: 14-07-2019 13:59:00 Güncelleme: 14-07-2019 13:59:00


Edirne Belediyesince her yıl aralıksız gerçekleştirilen Osmanlı'dan günümüze ulaştırılan en büyük kültür miraslarımızdan biri olan dünyada Olimpiyat oyunlarından sonra en eski spor organizasyonu olarak kabul edilen ve kırkpınar ağalık sistemi ile dünyanın en eski sponsorlük sistemini için bulunduran Kırkpınar bu senede Sarayiçi dualı çayırda 5-6-7 temmuz tarihleri arasında 658. defa pehlivanlar Türkiye Cumhuriyeti başpehlivanı olabilmek için mücadele ettiler.Çeşitli boylarda toplam 2380 pehlivan yarıştı.

 

Başpehlivan olabilmek için 53 pehlivan dualarla salatlarla cazgırın manileriyle ermeydanında altın kemere ulaşabilmek ve 3 sene üstüste başpehlivan olursa altın kemerin ebedi sahibi olabilmek için mücadele ettiler. Yapılan kırpınar ağalık ihalesini son 10 yılın 9 yılında ağalığı elinde bulunduran 2014 yılı hariç Edirne'li işadamı Seyfettin Selim kazandı.Kırkpınar ağası 661.000 tl ile bu seneninde değişmeyen ismi olarak kaldı.

 

Kırkpınar'ın sevindiren olaylarından bir diğeri ise güreşler her yıl artan halk ilgisinin bu senede artarak devam ediyor olması özellikle şehir dışından gelen güreş severler Edirne Selimiye Cami'sinin çevresinde çadırlarda kalarak atasporumuza olan yoğun ilgiyi devam ettiriyorlar. Kelaliço'ların ,Koca Yusuf'ların Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde nice pehlivanların güreştiği dualı çayırda Cumhuriyet döneminde 5 güreşçi üstüste 3 sene veya üzeri başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olamaya hak kazanmışlar.

 

Altın kemerin ebedi sahibi olmayı hakeden en son kişi ise güreşin efsanesi 1990-91-92-93 ve 1995-96-97 yılları başpehlivanı Ahmet Taşçı 2 altın kemer ebedi sahibi olmayı başararak kırılması güç bir rekoru elinde bulundurmaktır.Ahmet Taşçı'nın bir diğer önemli özelliği ise güreşe 25 yaşında başlamış olmasıdır güreş otoriteleri Taşçı'nın daha erken yaşta güreşe başlaması halinde yağlı güreşi dahada domine edebilecek noktaya gelebileceğini belirtmektedirler.

 

Mütavazi bir hayat yaşayan Taşçı'nın hayatının sinemaya aktarılacağı çalışmalarının yapılmaya başlandığı haberide atasporu için sevindirici haberler arasında. 658. Kırkpınar güreşleride kendi özelinde bir çok hikaye ve mücadeleyi içinde barındırıyor.Çeyrek final sonucunda Ünal Karaman-Mehmet Yeşil Yeşil, Mustafa Batu-Orhan Okulu,İsmail Balaban-Hamza Köseoğlu,Ali Gürbüz-Faruk Akkoyun güreş severler olarak İsmail Balaban,Ali Gürbüz ve Orhan Okulu'dan en az ikisini finalde görmek istemişlerdir.

 

Diğer güreşçilerde çok önemli isimler Mehmet Yeşilyeşil güreşiyle adından söz ettiren önemli isim genç isimler arasında daha bir hayran kitlesi olan dualı çayırdada daha önce başpehlivanlık görmüş olan İsmail Balaban çeyrek finalde rakibine elendi.Mehmet Yeşilyeşil,Orhan Okulu,Hamza Köseoğlu ve Ali Gürbüz yarı finale çıktılar.Finale çıkan iki simse Orhan Okulu ve Ali Gürbüz oldu. Yeşilyeşil ve Okulu yarı final mücadelesi iki ismin güreş tarzları sebebiyle seyir zevki yüksek bir karşılaşma gerçekleşti.

 

Final daha önce baş pehlivanlık yaşamış iki isim olan Ali Gürbüz ve Orhan Okulu arasında gerçekleşti.Seyir zevki olarak yarı final ve çeyrek final karşılaşmalarından düşük olarak gerçekleşen maçta iki isimde rakibin hata yapmasını bekleyerek karşılaşmayı götürdü.Orhan Okulu ise 2018 başpehlivanı olarak seri yakalama düşüncesinde idi.Karşılaşma sonunda Türkiye Cumhuriyeti başpehlivanı 1988 yılı başpehlivanı olan ve o yıl genç yaşta yaşamını yitiren Recep Gürbüz'ün oğlu Antalyalı Ali Gürbüz oldu.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI