Bugun...


Semih Gökkaya


Facebookta Paylaş

Ali Babacan
Tarih: 01-12-2019 17:26:00 Güncelleme: 01-12-2019 17:26:00


Geçtiğimiz hafta katıldığı televizyon programında soruları cevaplayan Ali Babacan son dönemlerin Ahmet Davutoğlu ile beraber konuşulan ama konuşmayan ismiydi uzun süredir ismiyle beraber bir çok konunun konuşulduğu Ali Babacan ekranlara gelerek özellikle yeni parti çalışmaları hakkında soruları yanıtladı bir çok kesim tarafından farklı eleştirilerin odak noktası haline geldi .

 

Katıldığı programda belirli noktalara açıklık getirsede ismi ve yeni kuracağı parti ve hakkında olumlu ve olumsuz eleştiler artarak devam edecektir Babacan’ın program satır başları olarak işlenen konular iki konu etrafında toplandı ilk olarak aralık sonuna kadar kuracağını belirttiği partinin oluşum süreci hakkındaydı öncesi ve sonrasıyla ilgiliydi. İkinciside kurucusu olduğu çok uzun yıllar ekonomi başta olmak üzere çeşitli bakanlık görevlerinide üstlendiği Ak Parti’den kopuş süreci hakkındaydı.

 

Akparti’den kopuş sürecine değinecek olursak programda söyledikleri fazla tatmin edici bulunmadı Babacan konuşmasında ayrılığın ani bir karar olarak olmadığıydı zira bu sürecin 2011-2013 yıllarında fikri olarak başladığı Akparti kuruluş ilkelerinden verdiği tavizlerin bunda önemli etkilerinin olduğunu belirtti ancak 2017 yılna kadar parti milletvekili olarak kalması bu sürede desteklemediğim dediği cumhurbaşkanlığı referandumu gibi konularda olumlu yada olumsuz sessiz kalması Ali Babacan’ın hanesinde hep eksi olarak kalmaya devam edecektir. Yeni parti söylentileride başlı başına bir seneye yakın Davutoğlu ve Babacan isimleri etrafında konuşuluyordu.

 

Babacan’da programda kararın 2019 şubat ayında alndığını söyledi bu süreçte iki ismin ilk önce beraber olacakları bekleniyordu iki isimde cılız cılız konuşsalarda kendileri konuşmayınca her kesim tarafından farklı söylentilere zemin hazırladılar. Şuan ki durum Davutoğlu ve Babacan’ın ayrı partiler kurarak yollarına devam edecekleri kesinlik kazanmış durumda Babacan programda Davutoğlu tarafından bir teklifin iletildiği ancak siyasi yaklaşım ve beklentilerinin uyuşamayacağı sonucuna varıldığı bu nedenle ayrı partilerle yollarına devam edecekleri Babacan tarafından dillendirildi. Babacan’ın kuracağı yeni partinin şubat ayı itibariyle kararının verildiği ancak yerel seçimler sorasına resmiyetin ertelendiğini belirtsede kendini seçmene geç kalınmış bir parti olmadığını ne oranda anlatabileceğide yakın gelecekte siyasetin gündem maddelerinden olmaya devam edecek.

 

Babacan konuşmasında partinin her kesimin sesi olacağı ve alışılmış Türkiye geleneği olan lider partisi değil kadro partisi olacağını dile getirdi. Türkiye’nin alışık olmadığı parti yapısı beraberine handikaplarıda getirecektir. Yeni parti hakkında soru işareti olan bir konuda Abdullah Gül’ün partideki resmi görünümde olmayacak varlığı Gül’ün siyasi geçmişinin partinin hep bir adım önünde konuşulacak olması.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI