Bugun...


Semih Gökkaya

facebook-paylas
YENİ ANAYASA
Tarih: 10-02-2021 17:33:00 Güncelleme: 10-02-2021 17:33:00


Cumhurbaşkanı hafta içi bakanlar kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Cumhur ittifakı ortağı Mhp ile de görüşüp yeni bir anayasa çalışması başlatacaklarını söyledi.

 

Yeni anayasa için nasıl bir yol izleneceği ve her kesimin farklı beklentilerinin olduğu aşikar meclis aritmetiğininde Cumhur ittifakının bu haliyle doğrudan ya da halkoylaması ile anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip olmadığı için Cumhurbaşkanının nasıl bir yol izleyeceği merak konusu pandemi sürecinin içersinde olduğumuz aşı tedarik sıkıntıları, yeni mutasyonlarla sürecin nereye varacağın bilinememesi, pandemi sürecinin ekonomide ki ciddi etkileri arasında önümüzdeki yeni konumuzun yeni anayasa olacağı belli olmuş durumda.

 

Mecliste temsilcisi bulunan partiler değişik zamanlar da hemen hemen hepsi anayasa değişikliği ile ilgili görüş ve isteklerini belirtmiş durumdalar. Yeni bir kısmi anayasa değişikliğinden çıkmış ülkemizde uyum yasalarının ve zayıflığı ile 82 anayasasının meclis hükümet sistemi üzerine inşa edilmesi ve yapılan değişikliklerle cumhurbaşkanının halk tarafında seçilmesi, partili cumhurbaşkanlığına geçilmesi ve cumhurbaşlığı hükümet sistemine (Türk tipi başkanlık) peyder pey geçilmesi ile anayasa değişikliğinin zorunluluk haline gelmesi ülkemizin ’21 ‘24’ 61’ 82’ anayasalarının oluşum süreçleri özellikle ’82 anayasasının sandıktan evet çıksa da toplumsal bir mutabakata dönüşememesi anayasa değişikliğini mecburiyet haline getirmiştir.

 

Anayasa değişikliğinin gündemi belirleyeceği önümüzde ki yılllarda şunun da belirtilmesi gerekir. Dünya anayasa hareketleri başlangıcı ilk akla gelenin aksine halkı krala karşı korumak için değil burjuvayı krala karşı korumak için başlamıştır. Yeni yapılacak anayasa ile ne zaman olursa olsun toplumsal mutabakatın en yüksek de olduğu ülke,millet,birey olarak toplumsal gelişmişliğe ivme kazandıracak bir çalışma olmasını bekliyoruz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI