Bugun...Yukarı Tandır köyündeki Yesevi Torunu

Yukarıtandır köyünden Ahmet Kaplan isimli vatandaş Karacaahmet sultanla 1320’li yıllarda şehrimize gelen Ahmet Yesevi, mehmetYesevi, Sultan Yesevi hazretlerinin kabirlerini bularak hayırseverlerin yardımları ile türbeye dönüştürüp ziyarete açılmasını sağladı.

facebook-paylas
Tarih: 25-12-2019 22:05

Yukarı Tandır köyündeki Yesevi Torunu

Yukarıtandır köyünden Ahmet Kaplan isimli vatandaş Karacaahmet sultanla 1320’li yıllarda şehrimize gelen Ahmet Yesevi, mehmetYesevi, Sultan Yesevi hazretlerinin kabirlerini bularak hayırseverlerin yardımları ile türbeye dönüştürüp ziyarete açılmasını sağladı.

 

Yukarıtandır köyünde Allah dostlarının kabirlerini türbeye dönüştüren Ahmet kaplan ve köy halkı Cuma günü Eğitimci Şair-Araştırmacı Yazar H. Şaban Korkmaz hoca ile türbeyi tanıtmak adına programı düzenleyerek Allah dostlarının hayatı hakkında bilgiler verdi.

 

Türbe yapımında herkes yardım etti

 

Türbe yanındaki programın açılışını yapan Ahmet Kaplan bu Allah dostlarının irşat için Karacaahmet (k.s.) Sultanla birlikte 1320’li yıllarda buralara irşat etmek ve bu beldeleri fethe hazırlamak için geldiklerini ifade etti. Bu Allah dostlarının yerlerinin bulunması ve yerlerinin yapılması i hususunda kendisine yardımcı olanlara teşekkür etti.

 

Mübareklerin ilimize gelmesi Allah’ın bir lütfu

 

Eğitim Şair-Araştırmacı Yazar H. Şaban Korkmaz açılış konuşmasına başladı ve şunları söyledi:“Yukarıtandır köyünde bulunan Ahmet Yesevi (k.s.), Mehmet Yesevi (k.s.) ve Sultan Yesevi Hazretleri’nin yerlerinin bulunmasında, yerlerinin tespit edilmesinde, sandukalarının yapılmasında büyük bir çaba ve gayret gösteren Ahmet Kaplan’a öncelikle ve özellikle teşekkür ederim. Bu Allah (c.c) dostlarının Yukarıtandır köyüne gelişleri Yüce Allah (c.c.)’ımızın bir lütfu olsa gerek. Bu Allah dostlarının gelmesiyle o dönemde yaklaşık altı hane olan köy kısa süre içinde 60-70 haneye ulaşmıştır. İrşat e tebliği görevi güzel bir şekilde yerine getirilmiştir.

 

Bu Allah (c.c.) dostlarının yerlerinin tespitinden sonra Ahmet Kaplan’la ile birlikte İhsaniye ilçesinin bütün köylerini ve beldelerini bir bir dolaşarak buralarda bulunan Allah (c.c.) dostlarının hayatlarını, kerametlerini yazılı kaynaklardan ve hayatta olan kişilerden bilgi toplayarak, fotoğraflarını çekerek gelecek nesillerin bilgi edinmesi için; “Afyonkarahisar İli İhsaniye İlçesinde Bulunan Allah (c.c.) Dostları” isimli kitabı hazırlamak nasip oldu Allah (c.c)’ın izni ve keremiyle. Hazırlanan bu kitap Afyonkarahisar Belediyesince basımı tamamlandıktan sonra kitapları ücretsiz olarak halkımıza dağıtacağız.” Dedi.

 

Efendimizin hayatını bölge halkına anlattılar

 

Programda Ali Biçer ve Halil Kaleli hoca tarafından Yasin-i Şerif okundu. Yasin-i Şerif okunmasının ardından Hüseyin Küçükkeskin Hoca tarafından dua ve sohbet yapıldı.Yapılan sohbette Hüseyin Küçükkeskin Hoca şunları söyledi:“Hoca Ahmet Yesevi (k.s.,) Hazretlerinin beşinci kuşaktan torunları olan Ahmet Yesevi (k.s.), Mehmet Yesevi (k.s.) ve Sultan Yesevi Hazretleri Horasan’dan 1320’li yıllarda Karacaahmet Sultan ile birlikte Yukarıtandır köyüne insanları irşat etmek ve buraları fethe hazırlamak için gelmişlerdir. Bilindiği gibi insanları irşat etmek başlı başına güzel bir hizmettir. Bu hizmeti bu köyde Ahmet Yesevi (k.s.), Mehmet Yesevi (k.s.) ve Sultan Yesevi ile yapmışlardır. Yıllar var ki bu irşat işi Hazreti Peygamber döneminden başlayarak her zaman ve zeminde devam etmiş hatta ve hatta günümüzde de devam etmektedir. Günümüz insanı öylesine bir hale gelmiş Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’i bilmiyor, okumuyor, öğrenmiyor ve çevresine de öğretmiyor, öğrendiğiyle amel etmiyor.

 

Bunun yanında Hazreti Peygamber Efendimizin sünneti seniyyesine gereği gibi uyulmuyor. Nesil bir başkalaşmış, kendi özünden uzaklaşmış, yabancı hayranlığı içinde milli ve manevi değerlerden uzak bir biçimde yetişmektedir. Hâlbuki günümüz gençliği Allah (c.c.)’ı ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i canı gönülden seven, Allah (C.C.)’ın emir ve yasaklarına uyan, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in sünneti seniyyesini uygulamaya çalışan, anasını, babasını baç tacı eden, devletini, milletini, bayrağını seven, icabında bu mübarek Müslüman yurdu için canını feda edebilecek bir neslin yetiştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu bakımdan anne babalarımıza ve öğretmenlerimize çok büyük görevler düşmektedir.

 

Gelin ailemize gereken önemi verelim, çocuklarımızın ve gençlerimizin milli ve manevi değerleri en iyi bir şekilde bilerek yetişmelerini sağlayalım. Rabbim bize bu Allah (c.c.) dostlarının şefaatine nail eylesin inşallah. Hepinizi Allah (c.c.)’a emanet ediyorum, buraya gelip bu törene katıldığınız için sağ olun, var olun, Allah (c.c.)’a emanet olun.” Yapılan duanın ve sohbetin arkasından gelen misafirlere ikramlarda bulunuldu. Program için dışarıdan gelen misafirlerin yanında köy halkının yoğun ilgisi vardı. FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Tarih Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI