Vefatının 700. Yıl Dönümünde Yunus Emre ve Türkçe yılı paneli yapılacak

Vefatının 700. Yıl Dönümünde Yunus Emre ve Türkçe Yılı paneli, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda 20 Kasım 2021 Cumartesi günü saat 14.00'de gerçekleştirilecek.

Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği'nin birlikte düzenledikleri "Vefatının 700. Yıl Dönümünde Yunus Emre ve Türkçe Yılı" paneli, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda 20 Kasım 2021 Cumartesi günü saat 14.00'de gerçekleştirilecek.

 

Yunus Emre'in vefatının 700. yıl dönümü olması nedeniyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınması ve 30 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle 2021 yılının "Yunus Emre Türkçe Yılı" ilan edilmesi üzerine Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği konuyla ilgili çalışmalarını Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek'le paylaşmış, Valinin olurlarıyla çalışmaya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüyle beraber devam edildi.

 

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan; "Afyonkarahisar'da gerçekleştirdiğimiz bütün etkinliklerimiz bizim için çok çok önemliydi. Ancak Yunus Emre ve Türkçe Yılı etkinliğimiz Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün de katılımlarıyla bizim için çok daha önemli hale gelmiştir." dedi.

 

Özerkan "Geçmişine sahip çıkmayan milletlerin, geleceğe güvenle bakmalarının mümkün olamayacağına inanıyoruz. Bundan sonra da tarihte iz bırakmış, ülkemiz için her türlü fedakarlıkta bulunmuş büyüklerimizi anmaya ve anlamaya devam edeceğiz." diyerek moderatörlüğünü Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu'nun yapacağı panelin konuşmacılarının konunun uzmanları olan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof Dr. Gürer Gülsevin, Türk Tarih Kurumu önceki dönem başkanı Prof Dr. Refik Turan, İstanbul Aydın Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Veli Nerimanoğlu ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nadejda Özakdağ olduğunu, bunun yanı sıra Afyonkarahisar Güzel Sanatlar Derneği tarafından fuayede resim sergisi ve ikramlar olacağını söyledi.